Po 18 rokoch opäť na Slovensku - Zàver, časť 1/2

Autor: Jana Fabianova | 3.6.2014 o 17:04 | (upravené 17.3.2016 o 6:53) Karma článku: 11,53 | Prečítané:  16235x

Začnem od konca. Ano, vždy som začínala od konca. Moj prvý blog. Chcem zdielať moje skúsenosti z Belgicka, názory na život a porozprávať vám, v akejsi “inej” forme.

časť 1/2

Brugge, tak sa volá pre mňa jedno z najkrajších a najromantickejších miest v Belgicku a v Europe.  Po 18 rokoch v Belgicku som sa rozhodla vrátiť sa späť na Slovensko. 

Pre tých, ktorí si teraz povedali : “Preboha, načo si prišla na Slovensko? Z Belgicka? Si potratila rozum? A čo tu chceš, princezná robiť, zmeniť svet??”

Ano, na túto a ďalšie podobné otázky z môjho blízkeho okolia rada zodpoviem v mojej “možno niekedy budúcej knihe” alebo cez blog. 

Vratila som sa aj preto, lebo som mala silnú potrebu vrátiť sa “domov”. Chýbala mi moja rodina, naša krajina, príroda, náš jazyk, naše pekné baby na bratislavskej hrádzi, chlapi poškuľujúci spoza stromu, naše potraviny, naše pekné počasie….jednoducho, po tornáde v mojom živote za uplynulých 7 rokov, som sa potrebovala dať dokopy… s možnosťou “usadiť sa práve “tu! čo vy na to??

Uz vopred informujem všetkých “inšpektorov” gramatických chýb, že si plne uvedomujem moje nedostatky a chyby. Prosim vás, zašlite mi ich mailom.  Rada si ich prezriem, alebo začnem pre zmenu, hodiny slovenského jazyka. Ok? Taktiež chýbajú rôzne mäkčene, dĺžne a všetky čarovné, naše písmo uľahčujúce symboly…Môj Mac bol "narodený v zahraničí, takže inštalovať sk klávesnicu som neurobila, ale snažím sa.

Do našej, naozaj krásnej vlasti, som sa vrátila na prelome 2013/2014.
Moj život začínam úplne od nuly, čo znamená, že pre mňa “kúpou nehnuteľnosti”.

Neskúsena, priznávam, asi s ružovými okuliarmi, už skoro belgická občianka, som si cez internet začala vyhľadávať byty v Bratislave a okolí – mám tam rodinu, prečo nie. AJ keď pochádzam z východnej časti Slovenska (áno, opäť ďalší východniar v Bratislave).

Okamžite ma oslovili ceny a veľkosť našich bytov v Bratislave.   Po dlhomesačnom hľadaní cez internet z Belgicka a osobne, som zvládna zopár návštev bytov v Bratislave a okolí.. Ja, neveriaci Tomáš, citlivá a asi ta najintuitívnejšia osoba, som bola odradená skoro každým bytom a každou osobou, ktorým som prešla a ktorý sa mi snažili predať. Neviem, čím to bolo, či minulosťou, či bytom alebo tou cenou, za ponúkané miesto? Neskôr som sa sústredila na novostavby. Drahšie ale nové. Srdce som mala na pokoji viac ako pri byte “po rekonštrukcii”. Nakoniec som sa predsa len rozhodla a do rúk sa mi dostala zmluva na byt na Slnečniciach..Poznáte??  Pre mňa ideálne miesto, za mestom, nove byty, trochu malé….tie ceny vysoké…ale vďaka môjmu ex ex priateľovi, s ktorým si vďaka mojej, zázračne silnej povahe, udržujem priateľsky a pracovný vzťah… mohla dovoliť hypotéku na túto “Slnečnicu”.  Rodina a priatelia z BA mi radili….neber, je to malé, čistička, komáre, drahé……človek stále niečo najde.....Ale mne sa nechcelo ďalej hľadať…..Nevedela som sa dočkať, kedy konečne po dlhých rokoch vstúpim do vlastného bytu. ALE,

pred podpisovaním zmluvy mi akýsi dobrý anjel, menom Gabriel, doniesol inzerát, kde bolo čierne na bielom, “RAJKA- byty na predaj” … Tak som to ešte raz skúsila. Návšteva Madarska, Rajky a  ešte v ten deň bol byt môj – a vôbec neľutujem. Nemam žiadne negatívum, iba okrem jazykovej bariéry – maďarský jazyk je dosť ťažký, ale snáď ho niekedy zvládnem – chcela by som, keďže žijem v ich krajine. Akosi mi odľahlo, keď som sa usadila v Madarsku a nie na Slovensku. Co mi to tá moja intuícia chcela povedať?       

Ked začnete život od nuly a váš 17-sty rok sa začína v novej krajine, “pre mňa “už nepoznaného Slovenska… viete čo nasleduje potom?

Ano, práca. Hľadanie práce v Bratislave a blízkom okolí.

Moje ružové okuliare som si natrela ešte jednou vrstvou ružovej a pustila som sa do hľadania. Poviem vám, ja som všestranná osoba. Skoro celý život som bola “na voľnej nohe”..Neskôr sa to už dalo nazvať podnikaním….Marketing, grafika, predaj, import-export, otvorenie vlastnej kaviarne…Verte, život vám nadelí poriadne veľa, iba vy sa musíte rozhodnúť koľko chcete zvládnuť. Jazyky anglicky, nemecky, holandsky na komunikatívnej úrovni + naše východniarske jazyky, poľský, rusky, česky slovensky….čo príde zvládnem, naučím sa, som pripravená tvrdo makať, rada pracujem, mám rada spoločnosť.. vyštudovala som okrem zdravotnej školy aj školu života, v Belgicku… takže “nájsť prácu by nemal byť problém, však?

(pokračovanie o hľadaní práce a o strate ružových okuliarov v ďalšej časti: ZAVER : CAST 2/2 )

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Van der Bellen nevyhral, to len populizmus porazil sám seba

Miloš Zeman sa tešil predčasne. Ukazuje sa, že víťazstvá radikálov či populistov nie sú ani v dnešnej dobe samozrejmosťou.

SVET

Van der Bellen bude prezidentom, Hofer priznal porážku

Je nereálne, aby nepriaznivý stav zvrátil.

KOMENTÁRE

Rakúska úľava pre demokratov, varovanie pre populistov

Väčšinu politikov a ich tímov musel nad výsledkami obliať studený pot.


Už ste čítali?