Po 18 rokoch z Belgicka na Slovensku - Ako som si hľadala prácu v Bratislavskom kraji.

Autor: Jana Fabianova | 25.7.2014 o 21:56 | (upravené 15.3.2016 o 19:11) Karma článku: 11,87 | Prečítané:  185857x

Úprimne, Belgicko poznám asi viac ako Slovensko , aj preto mi dosť veľa ľudí v okolí vravelo, že či nie som náhodou “hlúpa, naivná”, že som tu. Počula som to od priateľov, známych, okoloidúcich v Bratislave, keď sme sa iba tak zaro

Od novembra 2013 som začala s googlovanim cez profesia.sk. Ponúk veru neúrekom.
Môj prvý job, kde som bol okamžite prijatá bola pozícia “editor s holandským jazykom”. Editovať všelijaké texty zo SK/NL jazyka. Budova zvnútra bola niečo ako čínska továreň, hlava na hlave, z toho 50% aj cudzinci. Skvele, povedala som si. Aspoň niečo. Dohodli sme sa na mesačnej mzde a termíne nástupu. Nezdalo sa mi to veľa, ale aj tak som chcela skúsiť. Tuto prácu som nakoniec neprijala, nie kvôli mzde, ale skôr kvôli vzdialenosti. Pomyslela som si, že si venujem ešte trochu času a nájdem si niečo lepšie, vyššiu funkciu a možno lepšie platenú….
Za 2 mesiace som prešla asi 10 firiem, od ambasády po klasické IT spoločnosti a všetky ostatne.
Všade pohovory od 1 do 2 hodín, testy z anglického a holandského jazyka. Pohovor v 2 jazykoch. Všetko prebehlo úspešne.  Zvládla som otázky na telo, typu: "Prečo práve vy, prečo práve my, čo očakávate atď..  aký je váš očakávaný plat? Náš pohovor sme väčšinou skončili jednoduchou debatou o živote.  Niekedy sa na mňa pozerali, ako keby som preplávala búrlivé moria a oceány a rozprávala príbehy starej matere.
“Aká je vaša očakávaná mesačné mzda?”  
Čo je toto za otázka? Čo na to odpoviete? Odpoviete čo si myslite, to čo je “písané v knihách, alebo hodíte im sumu, ktorú vám ani v Nórsku nezaplatia”? Samozrejme, každý z nás chce ten ideálny plat. Plat, z ktorého sa dá žiť a nie prežívať? Veď sa predsa chceme vyrovnať krajinám západnej Európy alebo nie??

Vo februári som si našla skvelú pracovnú pozíciu v nemenovanej medzinárodnej spoločnosti. Ako vyšitá pre mňa. Konečne. Bola to medzinárodná firma, so sídlom v Beneluxe. Ja som bola marketingový pracovník pre naše krajiny: Slovensko, Čechy a Maďarsko.
Po mesiaci školenia na “západe” mi spoločnosť oznámila, že ich slovenská kancelária sa ruší a potrebujem sa “presťahovať” do Maďarska, 300 km od domu. Zo 700 euro v čistom, som si mala platiť všetky náklady, to znamená nájsť a platiť druhy prenájom, diesel, byt a to nerátam hypotéku, jedlo atď.
Že vraj ma tam potrebovali.  Moji dvaja manažéri mi iba cez telefón ponúkli zvýšenie platu, keď som dávala výpoveď. “No dobre, dáme ti 150 euro najviac. Berieš?”..

Nekorektné  správanie, myslím si?
Vďaka tejto firme som začala badať obrovsky rozdiel medzi Západom a Východom. (rozdiel bol viditeľný aj skôr ale, tentokrát som to mala ako namaľované”
Firma v západných krajinách bola obrovská, oddelenie marketingu, predaja, administrácie…...každý človek vedel, čo mal robiť a každý mal pridelenú úlohu. Bol to skvelý zážitok vidieť takúto organizáciu. Bolo radosť pracovať práve v takomto tíme. Ibaže to bolo iba školenie, v Belgicku, Holandsku a Nemecku.

Druhá časť školenia bola na Slovensku, Čechách a Maďarsku. Poviem vám kapacitu kancelárii: Slovensko= 2 pracovnici / Čechy: 3 pracovnici / Maďarsko: 1 pracovník (ja som mala byt druha) : Každý jeden z nás makal za 10 ľudí. Boli nám poskytované úlohy od manažérov zo západu. Niektorí takzvaní manažéri nemali ani šajnu “čo a ako”.
My sme museli byt schopný spĺňať každú činnosť, každé ich želanie alebo e-mail.
My na východe, my dobráci, sme si netrúfali protirečiť, aj keď sme sedeli 10 hod. za počítačom a spĺňali nadpriemerný výkon.
Keď som robila prieskum tejto nemenovej firme v západných krajinách a pýtala som sa ich “Viete, ako to beží vo vašej firme vo východnej Európe”? Všetci iba mlčky krútili hlavami. Veď prečo by si aj mali robiť starosti?  Každý z nich mal pridelenú úlohu a pri kontakte s kanceláriou  z východnej Európy vedel vytočiť iba jedno číslo a možno vedel iba 1 meno. Zatiaľ čo na západe pracuje na 1 projekte 10 ľudí, na východe pracuje na rovnakom projekte 1-2 ľudia a očakáva sa od nich maximálny a rovnaký výsledok.
Dala som výpoveď. Napriek práci, ktorá by ma napĺňala, by mi  z  výplaty aj tak nič neostávalo. Rozhodla som sa ostať v Bratislave, snáď sa niečo nájde.

Začala som hľadať v turizme:  hotely a kaviarne. Turizmus na Slovensku – je leto, snáď sa podarí. Turistov sa tu v lete hemží ako maku, však?

Prešla som niekoľko viac - hviezdičkových hotelov, kde ma tiež dosť  prekvapila mesačná mzda.
Za 550-600 euro v čistom pracuje mlada žena 12 - stky, ovláda minimálne 2 cudzie jazyky, je zodpovedná, milá, usmievavá a ma ďalších 10 činností okrem toho. Bola som prekvapená, aj keď šlo o hotel 4- aj viac hviezdičkový. 
Ďalšie miesta, kde som hľadala, alebo robila prieskum trhu, bolo staré mesto Bratislavy. 
Iba náhodou, som sa zastavila v nemenovanej kaviarni v centre mesta Bratislavy. Útulná, krásna a voňavá. Denne obslúžite stovky turistov. Inzerát znel “Hľadáme Baristu” a “supervízorku”.
Bola som prijatá,  neskôr aj ako supervízorka. Bolo mi jasné, že pracovne dni sú 12- až 15 hodinové.
Viete čo bolo dosť zvláštne?

Napríklad: Prenájom obchodného priestoru v Bratislave v starom meste je napr. za 40 m2 =  2000-3000 euro./ mesiac. Cena za kávu, capuccino, čaj, pivo, víno, sandwich, krajec chleba s nátierkou  - všetko bolo cenovo rovnaké ako majú kaviarne a cukrárne v Belgicku ,
Personál? Po 2-dnovej skúšobnej dobe ma prijali. Že vraj som výborná a chytala som sa prace.  Bodaj by nie, veď to rada robím.! Došli sme opäť k mesačnej mzde a začiatok nástupu: Majiteľka zahlásila:
“2,5 euro + 0,50 euro cent (za neviem aký servis), čiže budete mat 3 euro/hod”.
Chvíľu som neregistrovala, a prepočula že sa rozprávame o 0,50 euro cent. Mala som pocit, že mi dáva celý majetok. Keď som si to prepočítala, tak mi vyšlo v čistom 480 euro/mesiac.
Pozícia supervízora mala o čosi viac. Asi tiež 0,50 euro cent.

Predavačky, recepčné, pani poštárky, operátorky, tele marketing, supervízory a všetci ostatní – naši slovenskí občania pracujú na Slovensku v Bratislave za 2,5- 3 euro na hodinu? Robia, každý deň, chodia do práce, pretože MUSIA, MUSÍME PLATIŤ! Tak nám preboha dajte aspoň 4-5 euro za hodinu a budem sa 2x viac snažiť! Aspoň ten REŠPEKT poprosíme! Šéfom spoločností už nezáleží na zamestnancovi. Zoberú toho, kto bude lacnejší. Nazvala som to “luxusnym otroctvom”.

Vraveli mi: NEPOROVNÁVAJ SLOVENSKO s BELGICKOM.
Prečo nie? Veď nájmy za priestory, za byt, za izbu, potraviny a všetko ostatne je cenovo rovnako vysoké ako v Belgicku. V Bratislave sa nedá prežiť, ak ste slobodná matka s deťmi. Ja by som teda nedokázala. Určite sa nájde kopec single rodičov s deťmi = klobúk dolu. Koľko stoji škola, učebnice, lieky, toaletný papier, ktorý si musíme nosiť do nemocnice? Koľko je ta naša materská a rodičovský príspevok, ak chce matka ostať s dieťaťom dlhšie doma? 203 euro/mesiac dostane matka po 8 týždňoch materskej.? Zvyšok bude musieť potiahnuť ocko, však?
Hypotéka na kúpu nehnuteľnosti v Bratislave. Všetci vieme, ako to beží.

Poviem vám, že  upratovačka v Belgicku zarobí 10-12 euro/hodinu. Myslím, že 10 euro je minimum. Pracovníčka v Starbucks kaviarni alebo iba kaviarni od 1300 euro v čistom…
Aj tam je Lidl, aj tam je IKEA. Aj tam sú byty na predaj, na prenájom.
Ide mi iba o to ocenenie ľudí za ich pracú.

Ďalšie mesiace môjho pobytu na Slovensku prebiehali rovnako bezúspešné:  od Apríla do Júna som pokračovala v hľadaní práce cez profesiu a kamarátov cez facebook. Ja neviem, ale asi mi to nie je súdené. Stále vybrali iného kandidáta. Som stará, alebo príliš drahá?

Ja viem, že som týmto článkom nepovedala NIČ nové, ale som sklamaná naším Slovenskom, ako si našich ľudí štát nevie vážiť, oceniť. Naši ľudia pracujú sa nízku mzdu, pretože nevedia inak. Netrúfajú si pýtať viac, pretože zamestnávateľ si dokáže hneď na druhý deň nájsť 3 lačnejšie posily. A ovládanie cudzích jazykov? Interná komunikácia je aj tak v angličtine, ktorú ovláda každý vysokoškolák.

Nečudo, že my východniari sme pre západné krajiny “lacná pracovná sila”. Nerešpektujú nás, ani tých našich inžinierov, vysoko študovaných nebudú na západe nikdy rešpektovať. Počúvala som to posledné roky na vlastné uši, a verte mi bránila som našu slovač.  
1. Na západe nemajú prehľad kde presne je Česko-Slovensko
2. Pre nich budeme stále patriť medzi tých slabších/lacnejších. Či si inžinier, diplomat…keď je niekto s “východu”, je slabší jedinec.


Ak urobí chybu “západniar”, bude mu odpustené”, ak urobí chybu “východniar” – ukrižujú ho.
Ako sa my pozeráme na ľudí napríklad z Rumunska, Číny, Afriky??
Ako sa pozeráme mi na príchod “západniara’ do nasej krajiny? A ako nás východniarov privítajú na západe?

Minulý týždeň som navštívila zubára v Bratislave. To, že mi dokázala do 30 minút urobiť 4 plomby…nie je prekvapujúce. Zubár,  ktorý si trochu odbúcha prácu nájdeme všade, nie iba u nás. Ale že za jednu korunku/zub je cena 300 euro? Ak si človek vyžiada napr. mostík, tak 300 euro x 3. Vedeli ste to?
900 euro + extra práca.
Ak by som pracovala na Hlavnej poste v Bratislave a preberala balíky, chodím bez zubov. Kvôli mostíku som cestovala 400 km na východ, kde cena za korunku je 80 euro. Čiže 80 x 3 zuby.

Minule mi odtiahli auto. 100 euro sa odťahovú službu. Tých par ulíc mi naozaj nestálo za to.  Nehádala som sa, poučila som sa. Iba sa spytujem: Kam idú tie peniaze? + 50 euro ako policajná pokuta. Našťastie som si dokázala nájsť priateľskú cestu s políciou.

A viete čo sa stalo pred 14 dnami? Prijali ma do práce...... To už som bola jednou nohou na ceste do Belgicka. A viete čo? Rozhodla som sa že to zoberiem pretože som bola už unavená z hľadania..Daleko od mojej vysnivanej prace.

PS:
Dnes sa ma niekto spýtal, čo si myslím o našej politike a politike v Belgicku. Povedala som: „To je jedno“, za každým problémom, situáciou, otázkou stoji predsa nejaký človek/líder. Politika je plno manipulátorov, ľudí, ktorí kašlú na ľudstvo...a keď sa už aj objaví nejaký dobrý človek, čo chce niečo zmeniť, tak rezignuje, pretože bude skôr či neskôr pohltený „nespravodlivosťou“
Tak to bolo cele roky, a je to stále. Je to v nás, v ľuďoch. Stále sa pozeráme na „vodcu" ktorý nás akýmsi spôsobom manipuluje. A ľudstvo systému podľahne a začne veriť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Van der Bellen nevyhral, to len populizmus porazil sám seba

Miloš Zeman sa tešil predčasne. Ukazuje sa, že víťazstvá radikálov či populistov nie sú ani v dnešnej dobe samozrejmosťou.

SVET

Van der Bellen bude prezidentom, Hofer priznal porážku

Je nereálne, aby nepriaznivý stav zvrátil.

KOMENTÁRE

Rakúska úľava pre demokratov, varovanie pre populistov

Väčšinu politikov a ich tímov musel nad výsledkami obliať studený pot.


Už ste čítali?