Aká je výučba cudzieho jazyka na základných školách?

Autor: Jana Fabianova | 16.6.2015 o 11:24 | (upravené 16.6.2015 o 11:38) Karma článku: 6,74 | Prečítané:  1672x

Slovensko verzus zahraničie. Domáce úlohy, projekty v škole sú pre "deti alebo rodičov" ???  Chcem sa spýtať, aký je váš názor na výučbu cudzieho jazyka na základnej škole na Slovensku? Mamičky a ockovia, čo myslíte? 

Koľko času musíte venovať svojej ratolesti pri domácej úlohe z anglického alebo nemeckého jazyka? A čo v prípade, ak rodič nerozpráva ani anglicky ani nemecky? Nedokáže svojmu dieťaťu vysvetliť, prečo a ako sa to správne vysloví? 
Hmm, v tomto prípade by bolo ideálne, keby bol jeden z partnerov „cudzinec“, alebo, druhá možnosť, priplatiť si extra hodiny súkromného učiteľa, aby bolo dieťa  ASPOŇ SCHOPNÉ SPRAVIŤ SI DOMÁCU ÚLOHU a NEPREPADÚŤ, pretože ak tá úloha nebude správne vypracovaná – bude hroziť 5 ! Však?
Ale čo ak tá rodina nemá dostatok financií na extra hodiny ?

Ja nemám deti ale pracovala som dlhé roky s deťmi a v zahraničí. A stačí mi pozerať sa a počúvať kamarátky, susedov. Teraz som na Slovensku rok a pol.
Minule mi volala kamarátka, ktorá má 9 ročného syna. Chlapec, ktorý prišiel s domácou úlohou:  vypracovanie projektu z Anglického jazyka – Téma Anglicko. Mali za úlohu napísať 30 viet – doslova slohovú prácu. Mamka nerozpráva dobre po anglicky....Viete si predstaviť, koľko NÁMAHY stoji vypracovanie takejto úlohy, páni učitelia?
Takéto úlohy sú pre dospelého človeka, nie pre deti. 

Učitelia, skúste sa pozrieť na výučbu z pohľadu detského, nájsť spôsob, ako to tomu dieťaťu najlepšie vysvetliť, aby to pochopil a mal ten predmet rád. To, že musíte za mesiac prebrať 5 kapitol a z toho písomky, diktáty a úlohy, pretože tak to „máte v štruktúre“ – nechajte bokom.

Výučba cudzieho jazyka má byť predovšetkým : 
1/ PREKONAŤ STRACH Z ROZPRÁVANIA. 
2/ CUDZÍ JAZYK MA BYŤ HROU, NIE POSTRACHOM

3/ TO že si predovšetkým všimneme toho slabšieho  alebo komplikovanejšieho žiaka. 

A zvyšok školských predmetov zároveň.
Páni učitelia, skúste sa vniesť do sveta žiaka – Vie vôbec konverzovať? Vie vôbec odpovedať na základné otázky, predtým, než mu naložíte kopce domácej úlohy ????? „ Hello, how are you? Where are you from?, Where do you live?
Skúste sa spýtať žiakov pred hodinou základne otázky. Pripravte ich tak, aby im nevypadli oči z jamôk, keď budú niekedy čeliť naozajstnému cudzincovi.

Ja sama som niekedy študovala anglický jazyk. Jediné, čo som si zapamätala, bolo strach z rozprávania. Pretože od začiatku je deťom vpálené do mozgov, že MUSÍ rozprávať bez CHÝB. A tak si dieťa povie, že radšej bude ticho.

Nakoniec som sa naučila dosť dobre 2 jazyky, nie v škole, ale „na ulici“. Pretože najlepším spôsobom, ako sa naučiť cudzí jazyk je KOMUNIKOVAŤ. Komunikujte s dieťaťom, aj keď odpovie s chybami. Musí prekonať tu bariéru strachu, aktivovať tú mozgovú časť..

Slovenska Televízia  - filmy a seriály – JEDNOZNAČNE VŠETKO v ORIGINÁLNOM JAZYKU. Počúvajme krásny anglicky jazyk, naučme sa to z filmov, alebo od Spidermana. Rodičia, naučme sa to z rozprávok, kupujme im DVD v angličtine, nemčine od detstva. Nechajme ich naučiť sa anglické slová jeho obľúbenej pesničky. A škola nech je tam na to, aby nám vysvetlila gramatiku – prečo a ako.
Myslím si, že na hodine je nemožné sústrediť sa, tlačiť slová do hlavy, prekladať text, keď neviem rozprávať!! Zbytočné. Každé dieťa je iné: Jedno pochopí učivo okamžite, ďalšie je pravý opak.
A práve preto treba čo najviac " kecať " - tak aby si každý z nás obľúbil jazyk - tak ako si deti obľúbili iPhone. 
Stavím sa, že dieťa si zapamätá viac cudzích slov z PC hry, ako z jednej hodiny cudzieho jazyka. 

Ja som sa učila anglicky jazyk v Antverpách, od nuly – pretože som bola nútená. So slovníkom v ruke som sledovala program o varení. A to som mala 4 roky anglického jazyka za sebou. 
Bohužiaľ, väčšinou to býva tak, že sa sústredíme na to "jednoduchšie" a to ťažšie necháme bokom. V našom prípade rozprávam o deťoch. 
Vtedy v Anwerpách som si trúfala povedať iba „ Hello, My name is....“ Na starosť som mala 2 malé deti, ktoré mi flámsky kričali do ucha. Ja som mala vtedy 19 rokov – A po 18 rokoch môžem povedať, že to bola najlepšia škola života. 


 UČENIE a ŽIVOT MÁ BYŤ HROU. - lebo ináč nás to prestane baviť a stane sa z toho povinnosť.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Van der Bellen nevyhral, to len populizmus porazil sám seba

Miloš Zeman sa tešil predčasne. Ukazuje sa, že víťazstvá radikálov či populistov nie sú ani v dnešnej dobe samozrejmosťou.

SVET

Van der Bellen bude prezidentom, Hofer priznal porážku

Je nereálne, aby nepriaznivý stav zvrátil.

KOMENTÁRE

Rakúska úľava pre demokratov, varovanie pre populistov

Väčšinu politikov a ich tímov musel nad výsledkami obliať studený pot.


Už ste čítali?